HASTALIK ve SAĞLIK

HASTALIK ve SAĞLIK

Web sitemizde, 20 kategori'de, 52 adet makaleye yazılmış, 18 yorum bulunmaktadır.

  0

  Corona Virüsü Nedir?

  Facebook'ta Paylaş ~ Twitter'da Paylaş ~ Friendfeed'ta Paylaş ~ Google'da Ara ~ Yorum Yap!

  Corona Virüsü Nedir?

  Genç ve ergin her yaştaki köpekte görülebilen virütik bir hastalıktır. Klinik görüntüsü kanlı ishal (parvoviral enteritis) ‘e çok benzer.

  Köpekte hastalık etkenini aldıktan sonra ilk bir – iki gün içinde kusma, ishal (kanlı-sümüklü), ateş, iştahsızlık ve halsizlik bulguları görülmeye başlar. Vücut direnci yüksek olan köpeklerin bir kısmı kendi kendine bile iyileşebilir. Ancak yavru ve vücut direnci düşük köpeklerde hayati tehlike vardır. Veteriner hekim klinik bulgularla ve gerekirse laboratuar yöntemiyle teşhise gider.

  Corona Virüsü

  Tedavide klinik bulgulara yönelik olarak serum takviyesi, antibiyotik, bulantı kesici vitamin takviyesi uygulanır. Diğer köpeklere ağız ve dışkı yoluyla bulaştığından hasta köpeğin ayrı tutulmasında fayda vardır. Hastalığın aşısı vardır ve yavrulara iki aylıktan başlayarak iki defa üç hafta arayla yapılıp her sene tekrarlanır. Yetişkin ve ilk defa aşısı uygulanacak köpeklerde üç hafta arayla iki defa tekrarlanır ve her sene aşı yenilenerek bağışıklığın devamı sağlanır.

  Corona virüsleri, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. İnsana bulaşan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerinin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup vardır; SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960′ların ortasında tespit edilmiştir. Avrupadada görülmeye başlayan virüs; Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de görülen virüs insan ölümlerine neden oldu.

  Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

  Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.

  Dikkat !!! Corona Virüsü Artık İnsandan İnsana Geçiyor!

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni corona virüsünün (NCoV) yakın temas halinde insandan insana geçmesinin mümkün olduğu uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca; yapığı açıklamada, zatürre ve kimi zaman da böbrek yetmezliğine yol açan NCoV vakalarında, son zamanlarda görülen artıştan endişe duyulduğu belirtildi.

  Corona Virüsü Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Corona virüsü hastalığı olan çoğu kişide hafif seyirli olduğundan ilaç tedavisine gerek kalmadan iyileşir. Ancak, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici ve ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği yanında istirahat önerilir. Başka bir hastalığı ve durumu ağır olanların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir.

  Corona Virüsünden Korunmak İçin Neler yapılabilir?

  Corona virüsü enfeksiyonuna karşı korumak için mevcut aşı bulunmamaktadır. Genel önlemlere dikkat ederek enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir. Sık sık el yıkama alışkanlığı ve hasta kişilerle temastan kaçınmak son derece önemlidir.

  Etiketler:
  REKLAM VER

  Yorum Yapmak İster misin?

  Yorum Yaz

  Yorumlarınızı Paylaşırken

  Yorumlarınızı politik,kırıcı,kaba yazmamaya özen gösterin başkalarını taciz edebilecek laflardan kaçının.Kriterlere uymayan yorumlar onaylanmıyacaktır.

  Lütfen bizimle bilgilerinizi doğru şekilde paylaşın -ki gerektiğinde size dönüş yapabilelim.